Divadlo bez střechy

Divadlo bez střechy  (DBS) Vyškov je volným sdružením přátel divadla, které funguje pod záštitou O. S.  Thalia Vyškov a Městského kulturního střediska ve Vyškově.

DBS se zaměřuje zejména na náročnější diváky, jimž nabízí komorní inscenace silných příběhů složitých lidských osudů. Nevyhýbá se ani větším projektům s podobně laděnou poetikou. Vedle klasických dramatických textů používá DBS vlastních dramatizací světové i české literatury. Důležitou složkou divadelních inscenací je jejich výtvarně-hudební stránka, na niž klademe mimořádný důraz, stejně jako i na kvalitně a podrobně zpracované programy k jednotlivým inscenacím.

Za dobu svého působení od roku 2003 DBS nastudovalo tyto divadelní inscenace:

 • Romance pro křídlovku (autor: František Hrubín, režie: Dagmar Musilová, premiéra 2003)
 • Lolita (podle románu Vladimira Nabokova, režie: Tomáš Dorazil ml., premiéra 2005)
 • Té síly díl jsem já ( divadelní montáž na motivy Goethova a Marlowova Fausta, režie Ladislav Stýblo, premiéra 2.4.2006)
 • Patříš mi! aneb Fernando Krapp mi napsal dopis (autor: Tankred Dorst, režie: Petr Nýdrle, premiéra 2007)
 • Hypnoskop (na motivy povídek soudobé české spisovatelky Věry Chase, režie Ladislav Stýblo, premiéra 16.2.2007)
 • Schody pro kočku (autor: současná maďarská dramatička Katalin Thuróczy, režie: Tomáš Dorazil ml., premiéra 15.6.2007)
 • Dvojhlavý orel (autor: Jean Cocteau, režie: Rado Mesarč, premiéra 22.2.2008)
 • Šťastná událost (autor: polský dramatik Sławomir Mrožek, režie: Tomáš Dorazil ml., premiéra 20.2.2009)
 • Krize aneb Ještě jedna pohádka o lásce ( autor: současný rumunský spisovatel Mihai Ignat, režie: Rado Mesarč, premiéra 12.6.2010)
 • Modrovous – naděje žen aneb láska nadmíru ( autorka: současná německá dramatička Dea Loher, režie Rado Mesarč, premiéra 16.3.2012)

Od vzniku souboru se do divadelních aktivit zapojilo přes 60 osob (herci, režiséři, dramaturg, výtvarníci, technický personál), divadlo dále ke spolupráci zve i další hostující divadelníky. Klíčovou postavou souboru je zakladatel DBS a dramaturg, „enfant terrible“ vyškovského divadla, trenér a hodinář Vladimír Golda. Soubor celkem odehrál přes 70 divadelních představení nejen na domovské scéně, ale i na dalších místech ČR (například Brno, Bučovice, Děčín, Hodonín, Hronov, Kojetín, Kroměříž, Křenovice, Kyjov, Němčice, Poděbrady, Praha, Třebíč, Veverská Bítýška, Zlín a další).

DBS působí na domácí scéně Besedního domu ve Vyškově. Průměrně jednou měsíčně soubor vyjíždí se svými představeními do českých a moravských měst a na divadelní festivaly a přehlídky. Mezi největší úspěchy DBS patří postup inscenace Lolita přes regionální přehlídku Hobblík 2006 v Hodoníně, celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Děčín/Divadelní Třebíč 2006 v Třebíči až na 76. Jiráskův Hronov 2006. Na Divadelní Třebíč 2007 se probojovala divadelní montáž Té síly díl jsem já v podání DBS, uspělo rovněž představení Patříš mi! aneb Fernando Krapp mi napsal dopis, to získalo i hlavní cenu na festivalu Na prknech 2008 ve Veverské Bítýšce. Zpracování Hrubínovy básnické skladby Romance pro křídlovku  postoupilo v roce 2004 na celonárodní přehlídku Divadelní Třebíč, bylo oceněno také na mnoha regionálních přehlídkách. Cenu diváka na festivalu Na prknech 2007 ve Veverské Bítýšce získalo představení Schody pro kočku, které rovněž dosáhlo i na 1. doporučení na Krajské přehlídce v Kojetíně 2008. V květnu 2008 se DBS s představením Dvojhlavý orel probojovalo přes Krajskou přehlídku v Hodoníně a národní přehlídku Divadelní Třebíč/Divadelní Děčín 2008 přímým postupem z 1. místa až na 78. Jiráskův Hronov, který se uskutečnil ve dnech 31.7. – 9.8. 2008. Inscenace Mrožkovy Šťastné události v režii Tomáše Dorazila ml. postoupila jako vítěz krajské přehlídky v Kojetíně na národní přehlídku Divadelní Děčín 2009. Inscenace hry současného rumunského dramatika Mihaie Ignata: Krize aneb Ještě jedna pohádka o lásce také postoupila z Kojetína na Divadelní Děčín 2011 a souboru byla nabídnuta i účast na 81. Jiráskově Hronově, kterou však DBS z organizačních důvodů muselo odříct. Dramaturgická rada Jiráskova Hronova navrhla zařadit tuto inscenaci do programu následujícího, tedy 82. Jiráskova Hronova 2012, bohužel však již v době, kdy jsme inscenaci dernierovali a stáhli z repertoáru DBS.

V současné době je na repertoáru Divadla bez střechy představení:

 • Modrovous – naděje žen aneb láska nadmíru (autorka: soudobá německá dramatička Dea Loher, režie Rado Mesarč., premiéra 16.3. 2012, délka 90 minut, bez přestávky). Originální název: „Blaubart – Hoffnung der Frauen“. Příběh Jindřicha Modrovouse, jenž  je „zcela průměrný, ještě k tomu nesportovní prodavač bot s příjmy, které jsou všechno ostatní, než mimořádné“. Je to muž bez tužeb a zálib, který, aniž by po tom zvlášť toužil, potká postupně sedm žen. Ty jej všechny konfrontují se svojí představou lásky. Hledají lásku „nadmíru“, lásku, pro kterou by zemřely. Tato představa je pro Modrovouse příliš intenzivní – a každý vztah tak skončí smrtí… Zavražděné ženy se však podílí na svém konci právě tak, jako Modrovous. Ve smrti tedy Modrovousovým přičiněním nacházejí to, co hledaly – spásu. Sedm žen dá možnost vystoupit sedmi typům, v jednotlivých obrazech dramatu se střídá ironie s patosem a hrůznou poezií scén. Příběh Modrovouse je velice vzdálenou variací Perraultovy pohádky o muži s barevnými vousy, sarkastickou parafrází fenoménu vražedných mánií.
 •  Překlad: Petr Štědroň
  Dramaturgie: Rado Mesarč
  Scénografie a kostýmy: Eva M. Jasičová a Rado Mesarč
  Režie: Rado Mesarč
  Hrají: Adriana Roučková a Zbyšek Humpolec
  Technická spolupráce: Přemysl Ševčík
 • O autorce:
  Dea Loher– je  jednou z nejvýznamnějších osobností současného německojazyčného divadla. Svým originálním a specifickým dramatickým stylem navazuje na Friedricha Schillera, Bertolda Brechta či Tankreda Dorsta, využívá také prostředky antické tragédie. Dea Loher patří již 20 let k uznávaným evropským dramatikům, její divadelní hry jsou uváděny v mnoha zemích pro svá nadčasová témata. Dramatičtí hrdinové Dey Loher jsou společenští outsideři – vrahové, narkomani či prostituti. Dílo autorky ovšem nelze považovat za moralistickou kritiku konkrétních sociálních skupin. Postavy jsou často prosté lidské existence, které se snaží naplnit svuj osud. Neuvědomují si bohužel, jaký směr mají zvolit. Centrálním tématem dramatického díla Dey Loher je otázka viny, z minulosti přetrvávají dávná provinění, která se zrcadlí do současnosti. Sociální vazby hrdinů fungují ze setrvačnosti a determinují jejich každodenní chování. Její díla, mezi něž patří např. Tetování, Klářiny vztahy, Adam Geist, Modrovous – naděje žen, Třetí sektor, Nevina aj. , byla a jsou s úspěchem inscenována nejen v Německu, ale po celém světě včetně České republiky. Dea Loher žije v Berlíně a v poslední době stále častěji přebývá v brazilském Săo Paulu.  „Svého“ režiséra našla ve výrazné osobnosti německého divadla, Andreasi Kriegenburgovi, jenž je inscenátorem většiny premiérových uvedení jejích her.

  Pokud Vás nabízené aktuální představení  Divadla bez střechy zaujalo a měli byste zájem o další informace, kontaktujte nás buď prostřednictvím e-mailu Meralo@seznam.cz nebo na telefonním čísle +420731930349. Rádi Vám poskytneme další informace o souboru, termínech představení a možnostech spolupráce. Pokud byste chtěli shlédnout některé z našich představení na domovské scéně Besedního domu ve Vyškově, vstupenky jsou k dostání v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí ve Vyškově nebo prostřednictvím rezervačního portálu www.vstupenky.vyskov-mesto.cz .

 • AKCE DIVADLA BEZ STŘECHY :